hr

Hrvat osmislio punionicu elektro automobila

09.02.2024.

U SVEGA šest mjeseci, koristeći samo vlastitu pamet, tvrtka Bravarija Ivanić iz Zagreba razvila je projekt koji bi mogao postati svjetski hit. Riječ je o prvoj svjetskoj mobilnoj solarnoj punionici za električne automobile (ili druga vozila).

Iza projekta stoji Tomislav Ivanić, kojem je pala na pamet ideja koja bi mogla napraviti revoluciju u infrastrukturi za električna vozila. Okupio je tim iznimno sposobnih inženjera i krenuli su na posao. U nevjerojatnih pola godine, nakon nekoliko neuspješnih prototipova, napravili su konačni proizvod koji je već dobio svoje kupce u Italiji i Španjolskoj: punionicu imena Soltiq.

O čemu se zapravo radi: struktura su punionice podnica u koju su ugrađene baterije te krov koji je prekriven solarnim pločama. I s gornje strane, što je logično, ali i s donje radi refleksije od aluminijske podnice. Ta dva elementa drže metalne “škare” kojima upravljaju aktuatori pokretani strujom.
Kada se ne koristi, krov punionice spušta se na podnicu, putem solarnih ploča hvata toplinu sunca te je pretvara u električnu energiju koja puni baterije.

Veličine je klasičnog parkirnog mjesta

Kada je potrebno napuniti automobil strujom, krov se diže na željenu visinu, automobil se “uparkira” na podnicu i jednostavno priključi na punionicu koja ga počne puniti strujom iz svoje baterije.
Punionica je veličine klasičnog parkirnog mjesta, a može se postaviti na bilo koju čvrstu podlogu: beton, asfalt, šljunak ili zemlju. Naravno, na neko sunčano mjesto koje može biti i na planini, udaljenom otoku ili gdje god se Soltiq može transportirati.

Cijela konstrukcija, iako izgleda masivno, teška je svega 1200 kg, što znači da je relativno laka za manevriranje, a istovremeno stabilna. Inače, testirana je na udare vjetra od 150 km/h te masu od 50 kg snijega po kvadratnom metru.

Preko noći do punog automobila

I to je to: s trenutačnim hardverom punjenje je od 7 kilovata, s 30 kilovata električne energije spremljenih u bateriju, što znači da se prosječni automobil može bez problema napuniti tijekom jedne noći. Iz tvrtke kažu kako već sada imaju prototip s dvostruko većim kapacitetom, kako baterije tako i brzine punjenja.

Inače, kompletnim se sustavom upravlja preko mobilne aplikacije, koja je također razvijena “u kući”, a mogućnosti sustava su brojne. Tako se, primjerice, punionica može puniti noću iz elektromreže – kada nema sunca, a struja je jeftinija – pa je onda trošiti tijekom dana. Ili se višak struje iz punionice može navečer potrošiti u kući te tako smanjiti potrošnju s elektromreže.

Inače, osim komponenti koje nije moguće napraviti (baterije, utičnice…), sve na Soltiqu proizvedeno je ili u samoj Bravariji Ivanić ili kod nekog domaćeg dobavljača.

Kako nam je rekao prvi čovjek projekta Tomislav Ivanić, sve je spremno za serijsku proizvodnju koja će otpočeti u srpnju, a već sada dolaze prve narudžbe. Tvrtka, naravno, mora poraditi na odjelima prodaje, marketinga, podrške… kako bi zadovoljila interes koji se očekuje. Zaposlit će se i 20-ak novih djelatnika. Što se tiče cijene kompletnog sustava, ona još nije u potpunosti definirana, ali se očekuje da će iznositi oko 25 tisuća eura.

Izvor: Index.hr